Doha z lotniska do centrum i po mieście

Transport publiczny

bus

Doha z lotniska do centrum.

W Dosze nie ma za bardzo publicznego transportu, a jak jest, to niezbyt łatwo go znaleźć obcokrajowcom i skorzystać. Niedługo ma być otwarte metro i szybki tramwaj to na pewno ułatwi sprawę.

Póki co możemy polecić LINIĘ 777 z lotniska Hamad, która przejeżdża wzdłuż wielu katarskich atrakcji:

Corniche – nadmorska promenada, MIA – Muzeum Sztuki Islamu;

Souk Waqif;

West Bay – dzielnica wieżowców;

Katara – darmowa plaża, restauracje, atrakcje kulturalne;

Zig Zag Towers – zygzakowate wieże;

The Pearl – sztuczna wyspa z wieloma atrakcjami.

Autobus jeżdzi co 20 min. Kosztuje ok 5 zł. za bilet.

Problem z publicznym transportem w krajach Zatoki Perskiej jest taki, że jak jest bardzo gorąco, nawet koło 50 stopni (czyli tak od maja-czerwca do października) to jest prawie niewykonalne przejść z przystanku do jakiegoś miejsca, nawet jeśli to jest niedaleko.

Taxi

taxi

Poza tym można jeździć taksówkami, są niedrogie.

DOHA Z LOTNISKA DO CENTRUM. Z lotniska jeździ tylko jedna firma – Karwa. Zapytajcie kogokolwiek na lotnisku, gdzie są taksówki. Zresztą droga do nich jest wyraźnie oznaczona. Zaraz za oryksami (o których piszemy w „Lotnisko w Doha dla dzieci”) jest wyjście prosto do wszystkich taksówek i panowie, którzy tym zarządzają. Nikt was nie oszuka.

Koszt: ok. 40 zł za dojazd do centrum, ok. 50 zł. za dojazd na the Pearl, do 70 zł w nocy i nad ranem.

Największa korporacja taxi w Katarze to Karwa.

Karwa, Doha Taxi Tel: +479 4588888

Qatar Taxi Tel: +479 77440531

Jeśli nie chcecie dzwonić z polskiego telefonu, co wychodzi bardzo drogo, to pamiętajcie, że w Dosze na ogół wszędzie gdzie będziecie kręcą się jacyś z ludzie z ochrony albo zarządzający parkingiem, albo siedzący na krzesełku przy wjeździe do parkingu. Jak ich poprosicie o pomoc to oni najczęściej ściągną dla was jakiegoś kierowcę, najprędziej tzw. lizmuzyny, czyli gościa, który nie jeździ dla takiej wielkiej korporacji i nie ma oznaczenia taksówka. Nie przejmujcie się, to może być trochę droższe, ale nie policzy wam jakieś nieuczciwej ceny. Zresztą od razu możecie go spytać za ile was zawiezie w konkretne miejsce.

UBER

Tu mnóstwo ludzi korzysta z Ubera. Jest tańszy, ale żeby z niego korzystać trzeba mieć aplikację na telefonie i konto połączone z kontem w katarskim banku albo przypisaną do konta kartę kredytową.

Wypożyczenie samochodu

car

Można wypożyczyć samochód. Zależy w jakiej firmie, ale nie jest to drogie. Szukajcie na lotnisku miejscowych firm, nie tych wielkich międzynarodowych, oni mają lepsze ceny.

Benzyna jest super tania, ok 1.20 za litr. I pamiętajcie, że na większości stacji nawet nie musicie wysiadać z samochodu, bo benzynę wam zatankuje obsługa, a zapłacicie przez okienko. Nikt na stacji też nie wyłacza silnika, żeby klima działała.

Na drogach trzeba uważać, to prawda. Migacze jeszcze się się tu nie przyjęły, więc nigdy nie wiadomo kiedy ktoś zmieni sobie pas. Może też stanąć albo cofać na kilkupasmowej drodze, bo zapomniał zjechać wcześniej. Można też trafić na gościa, co jedzie zygzakiem, ale nie, nie jest pijany tylko czyta coś na telefonie. To standard. Niech was nie dziwi też jeżdżenie na dwóch kołach i takie tam.W każdym razie MIEJCIE OCZY DOOKOŁA GŁOWY. Naprawdę.

Nikt tu też nie przestrzega ograniczeń prędkości, chyba że akurat jest radar to wtedy zobaczycie na pewno, bo wam zwolni w jednej chwili ze 120 do 60 km/h. Jak będziecie jechali za wolno to będą wam migać światłami z tyłu. Nie przejmujcie się tym.

WAŻNE: jeśli jest się pierwszym na na czerwonym świetle lepiej zatrzymać się dużo przed linią, na żółtym nie przejeżdżać. Kamery są na każdym skrzyżowaniu. Przejechanie na żółtym potrafią zarejestrować jak na czerwonym, a zbliżenie do linii – jako jej przekoczenie. Kary są bardzo wysokie (na przykład 6 tysięcy Riali za przejechanie na czerwonym świetle).

Potrzebne jest MIĘDZYNARODOWE PRAWO JAZDY.

Polecamy też inne nasze wpisy o Katarze i Dosze:

Doha z dzieckiem

Lotnisko w Doha dla dzieci

Qatar Airways dla dzieci

Trochę o najbogatszym kraju świata

JEŚLI MACIE JAKIEŚ PYTANIA – PISZCIE W KOMENATRZACH!

2 myśli na temat “Doha z lotniska do centrum i po mieście

Dodaj własny

Dodaj komentarz

Powered by WordPress.com. Motyw: Baskerville 2. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d bloggers like this: